PROMOX
SPREY
1 Adet Promox Sprey
$57
REMOX
IV SPREY
1 Adet REMOX IV Sprey
$52.95
PROMOX %15
LOSYON
1 Adet Promox %15 Losyon
$87
Hızlı Sipariş
Kargo Teslimatı
Biz Kimiz
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri
Günde 50-100 arasında saç kaybetmek normaldir. Bu, saç yenilenme sürecinin bir parçasıdır. Ancak insanların çoğu hayatlarında bir anda aşırı saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Bu saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır bunlar; ilaçlar, radyasyon, kemoterapi, kimyasal maddelere maruz kalma, hormonal ve beslenme faktörleri, tiroit hastalıkları, yaygın ve lokal deri hastalıkları, stres, vb.

Aşağıdakiler, saç dökülmesinin en sık görülen nedenlerinden bazılarıdır.


Hormonal
Hormonlar, saç büyümesini teşvik ettiği ve saç dökülmesine neden olduğu için hormonal değişiklikler saç dökülmesi üzerinde en büyük etkiye sahiptir.Hormonal değişiklikler hem erkek hem de kadınları aşağıdaki şekillerde etkileyebilirler:


Hem erkek hem de kadınlarda saçın incelmesine ve dökülmesine neden olan hormonal saç dökülmesi erkek ve kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkar. Erkekler genelde belli bir düzende saç dökülmesi yaşar ( önden tepeye doğru ). Kadınlarda saç incelmesi ve dökülmesi belli bir desende veya şekilde olmayıp, kafa bölgesinin çok geniş bir bölümünde olur. Bu tür saç dökülmesine DHT androjeni neden olur. Her insanda, vücut tarafından üretilen DHT olmasına rağmen bazı insanların diğerlerine göre saç dökülme problemi çekmesi, başka bir faktörün olmasından kaynaklanır. Bu faktör, saç köklerine fazla sayıda androjen reseptörlerinin bağlı olmasıdır. Bu unsur, genler yoluyla geçer.

En etkili tedaviler, anti-androjenler ve DHT oluşumunu engelleyici ilaçlardır.


Doğum
Hamilelik sonrasında birçok kadın saç kaybına uğrar. Buna bir çok saçın aynı anda dinlenme ( telojen ) fazına girmesi neden olur. Doğumdan yaklaşık 2-3 ay sonra saçlar, tekrar eski sağlığına kavuşmaya başlar. Dökülen saçların tekrar çıkması 6 ay sürebilir. Bu duruma, doğum sonrası değişen hormon seviyeleri neden olur.


Doğum kontrol hapları
Androjenik Alopesi`ye genetik yatkınlığı olan kadınlar, doğum kontrol hapları alarak çok genç yaşta saç dökülme problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Çünkü, meydana gelen hormonal değişiklikler Androjenik Alopesi`nin başlangıcını tetikler. Bu nedenle aile geçmişinde genetik saç dökülmesi problemi varsa, kadınların doğum kontrol hapı kullanmaya başlanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

Bazı durumlarda doğum kontrol hapları, hap kesildikten yaklaşık 2-3 ay sonra saçın dökülmesine neden olabilir. Bu durum 6 ay süreyle devam edebilir. Bu sürenin sonunda genellikle saç dökülmesi son bulur. Bazı durumlarda saç dökülmeye devam eder ve dökülen saçların yerine yenileri çıkmaz. 

   

Hastalıklar
Saç kökleri çok hassas olduğu için vücuttaki değişikliklerden etkilenir. Hastalık nedeniyle oluşan saç dökülmesi geçicidir ve vücut sağlığına kavuştuktan sonra saçlar eski sağlığına kavuşur.


Yüksek ateş, şiddetli enfeksiyon ve grip
Bazen yüksek ateş, şiddetli enfeksiyon veya grip gibi hastalıklardan 1 ila 3 ay sonra kişi saç kaybına uğrayabilir. Bu, genellikle geçicidir ve bir süre sonra kendini düzeltir.


Tiroit hastalığı
Aşırı ve düşük aktif tiroitler saç kaybına neden olabilir. Tiroit hastalığı laboratuar testleri ile hekimler tarafından teşhis edilebilir. Tiroit nedenli saç dökülmesi uygun bir tedavi ile tedavi edilebilir.


Yanlış diyet uygulamaları
Düşük proteinli diyet yapanlar, ya da ciddi anormal yeme alışkanlıkları olan bazı insanlarda protein eksikliği ortaya çıkabilir. Bu nedenle protein eksikliğini gidermek isteyen vücut, büyüyen saçın dinlenme fazına girmesine neden olur. Bu durumda, büyük miktarda saç 2-3 ay boyunca dökülür. Eğer saç çekildiğinde saç kökleri hemen kopuyorsa, bu dengesiz beslenmenin saç üzerindeki etkisine bir işarettir. Uygun miktarda protein içeren yiyecekler yenildiğinde, bu durum tersine dönebilir. Diyet yapılırken yeterli protein alımının sağlanması bu anlamda çok önemlidir.


İlaçlar
Bazı reçeteli ilaçlar, bazı kişilerde geçici saç dökülmesine neden olabilirler. Bu tür ilaçlara gut, artrit, depresyon, kalp sorunları, yüksek tansiyon veya kan inceltici gibi rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar örnek olarak verilebilir. Yüksek dozda alınan vitamin A`da saç dökülmesine neden olabilir.


Kanser tedavileri
Saç hücrelerinin bölünerek çoğalmasını durdurduğu için kemoterapi ve radyasyon tedavileri saç dökülmesine neden olur. Tedavi başladıktan 1-3 hafta sonra saçlar incelmeye ve saç derisinden çıkmadan kırılmaya başlarlar. Hastalar, kafa derisi üzerinde bulunan saçlarının %90`ını kaybedebilirler. Ancak saçlar, tedavi bittikten sonra eski haline kavuşur.


Demir eksikliği
Demir eksikliği bazen saç dökülmesine sebebiyet verir. Bazı insanların diyetlerinde yeterli demir yoktur. Ağır adet dönemleri geçiren kadınlarda da demir eksikliği gelişebilir. Düşük demir, laboratuar testleri ile tespit edilebilir ve demir hapları ile düzeltilebilir.


Büyük ameliyatlar / kronik hastalıklar
Büyük bir operasyon veya şok geçiren herkes, 1-3 ay içinde saç dökülmesinde bir artış görebilirler. Saç dökülmesi bir süre sonra duracak ve saçlar eski haline kavuşacaktır. Ancak ciddi kronik hastalığı olan kişilerde saç dökülmesi devam edecektir. Saç ekimi operasyonu aslında ek saç kaybına veya şok dökülmelere neden olabilir. Şok nedenli oluşan saç dökülmelerinde saçlar tekrar büyümez.


Alopesi Areata
Bu tür saç dökülmesine bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi, saç köklerini antikor olarak görür, tepki gösterir ve saç köklerini bir anlamda kapatır. Dökülme kafa derisi üzerinde bir iki bölgede yuvarlak düzgün yamalar şeklinde başlar. Alopesi Totalis denilen daha ağır durumda, vücuttaki kirpikler dahil bütün saç ve kıllar dökülür. Tedavi metodları arasında topikal ilaçlar, özel bir tür ışık tedavisi ve bazı durumlarda ilaçlar sayılabilir.


Kafa derisinde mantar enfeksiyonu
Mantar enfeksiyonunun neden olduğu saçkıran, küçük yamalar ile başlar ve bir süre sonra yayılır. Saçın kırılmasına, kafa derisinde kızarıklığa ve şişliğe neden olur. Bu bulaşıcı hastalık en çok çocuklarda görülmektedir. Ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir.


Stres
Stres, bazı insanlarda saç dökülmesine neden olabilir. Saçın dökülmesi genellikle stresli bir olayın başlamasından 3 ay sonra görülür. Stresli dönemin bitmesinden 3 ay sonra saç büyümeye başlar. Bu saç dökülmesi, kişi genetik saç dökülmesi ya da Androjenik Alopesi`ye yatkın değilse çoğu durumda geçicidir.


Mekanik Hasar
Bilinçli veya bilinçsiz kişilerin kendilerine hasar vererek oluşturdukları saç dökülmesi çeşitleri:


Saç çekme-yolma
Bazı çocuklar ve daha az sıklıkla yetişkinler saçlarını çekerek ya da bükerek saçları ile oynarlar. Bu, davranış sorunun bir parçası ya da çoğu zaman bilinçsizce yapılan kötü bir alışkanlıktır. Eğer bu davranış sorunu bırakılmazsa saç üzerindeki sürekli stres, kalıcı saç dökülmesine neden olur. Ruh sağlığı sorununu çözmek için profesyonel yardım alınması gerekir.


Saç şekillendirme yöntemleri
Birçok kişi, boya, renk açıcılar, perma, düzleştiriciler gibi kimyasal işlemler kullanarak saç görünümlerini değiştirirler. Kaliteli ürünler kullanılırsa ve işlem doğru şekilde uygulanırsa bu tür kimyasal işlemler saça pek zarar vermez. Ancak çok sık uygulanırsa bu işlemler, saçı zayıflatır ve kırılmasına neden olur. Kimyasal maddeler saçın üzerinde çok uzun süre bırakılırsa saçın yanmasına neden olur. 


Ana Sayfa Promox Hakkında Araştırmalar Müşteri Yorumları Sıkça Sorulanlar İletişim
info[@]promoxsprey.com | Web Tasarım
Copyright © 2010 www.promoxsprey.com Tüm Hakları Saklıdır.
18 Yaşından Küçüklerin Sitemiz Üzerinden Alışveriş Yapmakları Yasaktır.